Wszystko o egzaminie CPE z języka angielskiego

Wszelkiego rodzaju certyfikaty językowe, które możemy uzyskać poprzez zdawanie egzaminów językowych o różnym poziomie, może okazać się wartościowym dodatkiem do naszej teczki z dokumentami. Nie tylko będzie on namacalnym dowodem na to, że faktycznie udało nam się opanować dany język bardzo dobrze, ale również podniesie naszą wartość np. na rynku pracy. Jednym z popularniejszych egzaminów jest Cambridge English: Proficiency. Czy warto go robić? Jak zdać egzamin CPE? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem!

Co to jest egzamin CPE?

Egzamin Cambridge English: Proficiency jest również nazywany egzaminem CPE. Zaświadcza on o znajomości języka angielskiego na poziomie C2 lub C1, jeżeli nasze wyniki nie były maksymalnie zadowalające.

Kluczową rolę odgrywa tutaj zaświadczenie o znajomości języka angielskiego na poziomie C2. Jest to obecnie najwyżej oceniany poziom płynności językowej w skali oceniania Cambridge English Qualifications. Jeżeli posiadamy orzeczenie o znajomości danego języka na poziomie C2 oznacza to, że nasza znajomość i umiejętność posługiwania się nim jest zbliżona do poziomu „native”, czyli języka ojczystego.

Ciekawostką jest, że certyfikat CPE świadczy o bardzo zaawansowanej znajomości danego języka. Nie każdy człowiek, który posługuje się angielskim, jako językiem ojczystym byłby w stanie go zdać! Dlatego właśnie przyjmuje się, że egzamin CPE jest dowodem na najwyższe kwalifikacje językowe.

Czy warto zdać egzamin CPE?

Oczywiście. Prawda jest taka, że każdy egzamin i certyfikat językowy będzie działał na naszą korzyść. Nie tylko pozwoli nam osiągnąć lepszą znajomość danego języka, ale także będzie dowodem na nasze liczne kwalifikacje. Egzamin językowy CPE w Profi Lingua może otworzyć przed Tobą wiele drzwi!

Warto wiedzieć, że nawet wówczas gdy egzamin nie pójdzie nam śpiewająco, wciąż otrzymamy certyfikat o znajomości języka angielskiego na poziomie C1 – równoznaczny z tym, który otrzymalibyśmy przystępując do CAE.

CPE – skala ocen

Podczas zdawania egzaminu CPE możemy otrzymać następujące stopnie:

  • A (od 220 do 230 punktów w skali ocen Cambridge English),
  • B (od 213 do 219),
  • C (od 200 do 212),
  • C1 (od 180 do 199)

Jak wygląda egzamin CPE?

Egzamin CPE składa się z czterech podstawowych części:

  • Speaking – mówienie,
  • Writing – pisanie,
  • Listening – słuchanie,
  • Reading and Use of English – czytanie oraz posługiwanie się językiem angielskim.

Ostatnia cześć, czyli Reading and Use of English stanowi aż 40% końcowej oceny z egzaminu podczas gdy inne części pozwalają uzyskać po 20% punktacji.

Czy egzamin CPE jest trudny?

Z pewnością jest to najbardziej wymagający egzamin z języka angielskiego, jaki możemy zdać. W końcu jego pozytywny wynik pozwala nam uzyskać status zdolności płynnego posługiwania się językiem, zbliżony do ludzi, którzy posługują się nim od urodzenia. Warto wiedzieć, że egzamin ten wymaga nie tylko znajomości języka i sprawnej komunikacji, ale również wymaga wiedzy o gramatyce i innych elementach struktur języka.

Egzamin CPE – podsumowanie

Jak widzisz, egzamin CPE jest jednym z bardziej wymagających egzaminów językowych, który może nas spotkać. Warto wyprzedzić zdawanie go wieloma godzinami nauki oraz obcowania z językiem. Kluczem do sukcesu może okazać się również odpowiedni nauczyciel lub korepetytor. Szkoła językowa Profi Lingua oferuje szeroką ofertę zajęć mających na celu przygotowanie do egzaminów, w tym do CPE.

Źródło zdjęć: freepik.com