Szkoły językowe wzbogacają swoją ofertę

Znajomość języków obcych, a szczególnie języka angielskiego to przepustka do lepszej pracy i życia. z tego powodu większość uczniów nie ogranicza się tylko do nauki w szkole. Rośnie zainteresowanie dodatkowymi kursami ze strony studentów i osób pracujących, co mobilizuje szkoły językowe do podnoszenia jakości oferowanych usług.

Wszyscy garną się więc do nauki języków obcych, pytanie jednak brzmi: czym kierować się przy wyborze szkoły językowej? Opcji nie brakuje, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się ofercie każdej z nich by ocenić, które szkoły dbają o efektywne wzbogacanie programu dydaktycznego.

Wg badania magazynu PC World: Nowoczesna Szkoła, głównym kryterium wyboru szkoły jest opinia znajomych, na natomiast na drugim miejscu znalazło się wyposażenie szkoły. Zasłużenie na realne rekomendacje jest możliwe tylko dzięki faktycznemu prowadzeniu zajęć na wysokim poziomie i zadbaniu o przyjazną atmosferę. Tłumaczy to zarówno coraz bardziej innowacyjne podejście prywatnych szkół do nauki, wzbogacanie oferty jak i wprowadzanie nowych technologii do programu do dyspozycji nauczycieli oraz samych uczestników lekcji.

Nowe metody nauki

Właściciele szkół, chcąc wyróżnić się na tle konkurencji, starają się odchodzić od schematycznych metod na rzecz mniej powszechnych, ale dalece bardziej skutecznych. Takim subtelnym, ale niezwykle trafionym rozwiązaniem okazał się np. system dualny stosowany w kilku warszawskich szkołach.

,,System dualny bazuje na współpracy polskiego lektora z native speakerem. Obaj są odpowiedzialni za postępy grupy, jednak na oddzielnych zajęciach skupiają się na innych obszarach edukacji” – tłumaczy Piotr Witkowski z warszawskiej szkoły EnglishForYou.pl. - ,,Polski lektor skupia się na podstawach języka: gramatyce i słownictwie, tymczasem native speaker moderuje dyskusje między uczniami, ośmielając ich do rozmowy w obcym języku.”

Co przykuwa uwagę potencjalnych uczniów?

W ramach zabiegania o klientów, szkoły językowe wprowadzają nowe technologie, np. tablice interaktywne oraz platformy e-learningowe, umożliwiające naukę w trybie zdalnym. Te pierwsze pozwalają na oglądanie filmów i umieszczanie komentarzy w stopklatkach. Tablica interaktywna jest obsługiwana poprzez dotyk, zwiększa więc zaangażowanie uczniów i czyni lekcję po prostu ciekawszą niż w tradycyjnej formie.

Szkoły językowe nastawione na rozwój przyjmują rolę kawiarenek. Poprzez zachęcanie do aktywności społecznej, organizowania wspólnych projektów z uczniami, stwarzanie im warunków do swobodnej dyskusji po zajęciach, można zbudować przyjazną atmosferę. Kafejki dyskusyjne, w których można zjeść i przećwiczyć swoje zdolności językowe w prywatnej rozmowie to dobry sposób by oswoić się z dłuższym dialogiem w innym języku. Przełamanie lęku przed wypowiadaniem się w obcym języku przeważnie stanowi milowy krok na drodze do zrobienia postępów na wszystkich płaszczyznach nauki, np. angielskiego. Wartością dodaną jest udział native speakera w dyskusjach tego typu.

Dlaczego lepiej niż w szkole?

Wg badania zorganizowanego przez szkołę językową EnglishForYou.pl, kluczową przewagą kursów językowych nad lekcjami w szkole są mniejsze grupy zajęciowe (dla 55% respondentów w 1-szym wyborze). Ponadto, 23% ankietowanych wskazało ten czynnik w drugiej kolejności, a więc w sumie dla 78% osób jest to znacząca zaleta szkół językowych.

 

Diagram ilustruje sumę wyników z uwzględnieniem odpowiedzi 1-szego i 2-ego wyboru.

Kursy językowe stały się niezbędnym elementem kształcenia w przypadku osób nastawionych na jak najwyższe wyniki z egzaminów oraz swobodne komunikowanie się za granicą. Skala uczestnictwa w korepetycjach oraz zajęciach pozaszkolnych stanowi najlepszy dowód na słabość polskiej oświaty. W związku z tym, nowe atrakcje przygotowywane przez szkoły językowe można odbierać z zadowoleniem. Najważniejsze to znaleźć szkołę w pobliżu, która nie ogranicza się do schematycznej metodyki, lecz inwestuje także we własny rozwój i doskonalenie.

Warto odwiedzić profil szkoły: English 4 you