Ponad 1000 popularnych słów, które musisz znać

Podstawowe angielskie słówka - poniżej przedstawiamy listę ponad 1000 często używanych słów w języku angielskim, których znajomość jest nieodzowna już na początku nauki, nie wspominając o zdawaniu matury z angielskiego, egzaminów FCE czy po prostu przy prowadzeniu codziennych konwersacji.

Oczywiście czymże jest nauka nowych słówek, jeśli mielibyśmy po prostu przeczytać listę i zapomnieć o ich istnieniu. Przygotowaliśmy dla Was słówka w tabeli, gdzie przed każdym słówkiem znajduje się wymowa dostępna po kliknięciu w znaczek oraz fiszki online, które bardzo ułatwiają zapamiętywanie/utrwalanie poszczególnych słów. Większość artykułow z literkami ma też quizy sprawdzające znajomość słówek, a te które jeszcze nie mają, niedługo będą miały dodane ;)

Wcześniejsza lista została aktualizowa, usunęliśmy kilkaset słów, pozostawiając ponad 1000 najpopularniejszych słówek, które według statystyk użycia, są najczęściej występującymi w języku angielskim.

 

Ile trzeba znać słów by płynnie porozumieć się po angielsku?

Mimo, że pytanie to często się pojawia czy to na forum, czy w komentarzach, odpowiedź nie jest zbyt oczywista. Czy chodzi o porozumienie się na poziomie podstawowym, zapytanie o drogę, czy wytłumaczenie teorii kwantowej. Wypowiedź, która będzie zrozumiała dla rozmówcy, nie musi składać się z tysięcy słów. W 1960 roku, Dr. Seuss napisał książkę dla dzieci „Green Eggs and Ham” używając zaledwie 50 słów. Szekspir w swoich dziełach użył już ich prawie 30000. Ile więc słów musimy się nauczyć?

Zakłada się, że w zależności od poziomu językowego, możemy wyróżnić następujący podział:

  • A1 – 500 słów
  • A2 – 1000 słów
  • B1 – 2000 słów
  • B2 – 4000 słów
  • C1 – 8000 słów
  • C2 – 16000 słów

Zaczynając naukę angielskiego, uznajemy poziom A2 jako wyznacznik, tak więc celem każdego ucznia powinno być opanowanie podstawego tysiąca słów. Według ekspertów jest to wystarczająca liczba by zrozumieć ok 80% wypowiedzi występujących w codziennych sytuacjach.

Jak korzystać z listy popularnych słówek

Nasza lista składa się z ponad tysiąca najczęściej używanych słów w języku angielskim. Podzielona jest alfabetycznie. Każdy artykuł składa się z fiszek online, listy słówek zaczynających się na daną literę, wytłumaczenia znaczenia oraz wymowy

Nauka z fiszek online

Nauka odbywa się w ten sposób, iż po kliknięciu w znaczek ✓ (ptaszek), pojawia się krótka instrukcja i pierwsze słowo w języku angielskim. Kliknięcie w jakiekolwiek niebieskie pole spowoduje pojawienie się wytłumaczenia słówka. Jeśli znaliśmy znaczenie słowa, potwierdzamy to ptaszkiem, jeśli słówko było dla nas obce, klikamy na X. W ten sposób system zapisze sobie by częściej losować nieznane słówka, dzięki czemu łatwiej je zapamiętamy. System powtarzania oparty jest o metodę Leitnera, czyli zasadę powtarzania w określonych odstępach czasu, uzależnionych od poprawności udzielonej odpowiedzi.

Wymowa i kontekst

Wkuwanie słówek z listy nie jest najlepszą metodą nauki słownictwa. Niezmiernie ważny jest kontekst. Z tego powodu dodaliśmy dział przykładowe zdania do większości literek. Listy, które nie zawierają jeszcze przykładowych zdań, są właśnie opracowywane. Dodatkowo do części artykułów stworzone zostały quizy i testy, mające na celu sprawdzenie czy udało nam się opanować nowe słówka.


Comments

1000 najczęściej używanych

1000 najczęściej używanych słów angielskich to podstawa jeśli chodzi o słownictwo, a właściwie jego naukę. Jest to baza, z którą jeśli się zaznajomimy, możemy myśleć o dalszej nauce. Nawet jeśli nie będziemy znać dobrze gramatyki, to tysiąc słów wystarczy by przekazać podstawowe informacje w konwersacji. Tylko pamiętajmy o tym, by je nie używać na zasadzie wkucia literki a, może b i już mamy 50 słów. Trzeba trochę pomyśleć, łączyć słowa. Jeśli uczymy się słow 'bike' warto już połączyć je z np 'my', gdzieś tam pojawia się 'new' i mamy 'my new bike'. W ogóle, po nauczeniu się tych najważniejszych słów, warto uczyć się fraz, czyli grup wyrazów, a nawet całych zdań. Nie chodzi o to by je wkuwać, ale czytać po kilka razy, zwracać uwagę na wymowę. Oczywiście wymowa jest bardzo istotna. Jeśli przy nowym słówku nie ma wymowy, nie marnujcie na nie czasu. Trzeba sprawdzić jak się je czyta, gdyż jeśli nauczymy się źle, i tak nikt nie zrozumie. Weźmy przykład słówka 'university' - czytamy 'juniwersiti', a słówko upper czytamy 'aper', więc raz 'u' czytamy jako 'j' a innym razem jako 'a'. Na początku nauki nie zgadniecie kiedy jak co się czyta, więc trzeba sprawdzać wymowę. Tak samo, jak po nauce, warto zrobić te quizy na stronie. Nie są perfekcyjne, ale zawsze coś - cokolwiek co powoduje że w trakcie nauki musimy aktywnie pomyśleć, zwiększa szansę na zapamiętanie danego słowa. No i ostatnia rzecz - słówka aktywne i pasywne. Jeśli coś wkujemy ale nie używamy, nie powtarzamy, to będzie to słowo pasywne i je zapomnimy. Dlatego powtórki są ważne, a cała ta lista 1000 słówek angielskich powinna być słowami aktywnymi.

Witajcie. Za dwa tygodnie

Witajcie. Za dwa tygodnie wyjeżdżam za granicę, do wyjazdu przygotowywałem się bardzo intensywnie uczyłem się dużo w domu z kursem ENLINADO, nauczyłem się mówić w ciągu kilku miesięcy!
A to dzięki nauce zwrotami, mojej systematyczności i wsparciu ze strony kursu Enlinado. :)
Mogłem dołączyć do zamkniętej grupy tego kursu, dostałem wsparcie i motywacje :)

Testowałem różne metody nauki słownictwa i żadna u mnie nie sprawdziła się tak jak z tego kursu. Miałem się już kiedyś poddać, bylem zniechęcony do nauki słówek na pamięć a później nie umiałem powiedzieć zdania. Serdecznie polecam wypróbować darmową lekcję kursu, może u was też się sprawdzi. :)

Przyznaję, że początkowo

Przyznaję, że początkowo podchodziłem dość sceptycznie do wszelakich list najważniejszych słówek, jako że nie bardzo rozumiałem, jakby to miało niby działać. Czy słowo krowa jest ważniejsze od wypłata? Do tego zraziła mnie pierwsza wersja listy, pamiętam, że była nieczytelna, było tam chyba ze 3 tysiące słów, do tego bez wymowy, więc nauka takiej listy nie ma sensu. Po latach odwiedziłem znowu stronę i wydaje mi się, że jest lepiej. Słów jest mniej, faktycznie na obecną chwilę wszystkie znam, więc też potwierdza to, że to są przydatne słowa, ale co najważniejsze jeśli chodzi o naukę słownictwa angielskiego - podane są przykłady wykorzystania, prsty test sprawdzający znajomość słówek, no i fiszki. Bez nich, nauka nie miałaby sensu, bo czytać listę słówek od a do z jest bez sensu. Ze skryptem fiszki online można się uczyć na telefonie czy na kompie, z tego co widzę, słówka lecą losowo i powtarzają się te, które zaznaczyliśmy jako błędne.

Co mi brakuje? Wymowy. Wiem, że jest, ale nie wszedzie. Wciąż w kilku miejscach brakuje, więc do roboty i mi to szybko poprawić ;)

Moja nauczycielka z

Moja nauczycielka z korepetycji zawsze mówiła, że najważniejsze słówka angielskie warto znać i uczyć się ich na samym początku swojej przygody z językiem angielskim. Własnie po to żeby móc dużo rozumieć i szybciej opanować jego podstawy.

Bardzo pomocne słówka

Bardzo pomocne słówka angielskie i dobrze że są to najpopularniejsze słowa, bo szkoda czasu na naukę tych których w ogóle się nie używa - a takich często uczą w szkołach.

Najlepiej na początku nauki

Najlepiej na początku nauki zawęzić tą listę do poznania i zapamiętania pierwszego tysiąca najczęściej używanych angielskich słów. znajdziecie najlepsze strony na których samodzielnie można nauczyć się tych najpopularniejszych słówek angielskich.

Po zalogowaniu na stronie w

Po zalogowaniu na stronie w dziale słówka jest lista 1000 najczęściej używanych słów do nauki wraz z tłumaczeniem, zdjęciami i przykładowymi zdaniami z ich użyciem. Uczyć można się zarówno na komputerze jak również na smartfonie poprzez systematyczne powtórki, gdzie system sam przypomina nam dane słówka w odpowiednim czasie aby szybko je zapamiętać. Póki co nie widziałem lepszej strony do samodzielnej nauki angielskiego słownictwa, więc postanowiłem się nią z Wami podzielić.

Podobno opanowanie 1000

Podobno opanowanie 1000 najczęściej używanych angielskich słów pozwala rozumieć prawie 80% angielskich tekstów używanych na co dzień (nie tych specjalistycznych). Coś w tym jest, bo sam uczę się tych 1000 najważniejszych angielskich słów w ciekawy multimedialny sposób i te słówka podzielone są na kategorie i po opanowaniu ok 50% z nich naprawdę już rozumiem bardzo dużo po angielsku.

Ps. I jedna rada ode mnie poczatkującego. Kiedyś uczyłem się słówek z listy, zeszytu lub słownika - i nie miałem w ogóle efektów. Teraz uczę się na powyższej stronie gdzie system sam generuje mi powtórki słówek, których jeszcze nie umiem lub mógłbym zapomnieć. Dla mnie to super system.

Bardzo dziękuję za tak dobre

Bardzo dziękuję za tak dobre opracowanie słownictwa. Forma fiszek do nauki jest bardzo przejrzysta, dużą pomocą jest zapis fonetyczny i możliwość odsłuchania- dla mnie postać fiszek doskonała. Może to zabrzmi trochę tak "dasz palec - to chcą rekę"-ale mam pytanie czy w przyszłości będzie uzupełniane słownictwo? Bardzo chętnie skorzystałabym z takiej formy nauki nawet odpłatnie, gdyby poszerzono słownictwo w zależności od poziomów nauki. (Mam tu na myśli od A1 do C2) Jeszcze raz dziękuję za Państwa prace. Z wyrazami szacunku. B.D.

W średnio zaawansowanym

W średnio zaawansowanym słownictwie jest 1180 słów jakby ktoś pytał, policzyłem