Poprawna wymowa – czyli jak nie wyjść na osła za granicą :) Sheet czy shit? Beach czy bitch?

Język angielski to nie tylko gramatyka, ale słownictwo, umiejętność czytania, rozumienia ze słuchu, pisania i przede wszystkim mówienia. Oczywiście, prawdą jest, że wszystkie te umiejętności są niezwykle istotne, a opanowanie ich pozwala na płynną i bezproblemową komunikację w tym języku. Niemniej jednak nie wolno nigdy zapomnieć o poprawnej wymowie, dzięki której możemy uniknąć kłopotliwej sytuacji, gdy nasz rozmówca nie będzie w stanie zrozumieć dokładnie co chcemy powiedzieć. Musimy pamiętać, że w języku angielskim jest wiele podobnych do siebie słów, które różnią się od siebie nawet jednym dźwiękiem. Pierwszym z brzegu przykładem będzie:

beach (plaża) oraz bitch (suka).

Pierwszy wyraz wymawiamy używając dźwięku [y], drugi natomiast [i].

  • ship (statek)  – sheep (owca)
  • sheet (prześcieradło) – shit (wulg. gówno)
  • peace (pokój) – piss (sikać)
  • kiss (całowac) – keys (klucze)
  • us (nas) – ass (tyłek)
  • bird (ptak) – beard (broda)

Sytuacji tego typu jest naprawdę wiele. Warto poświęcić chwilkę (albo dwie) na przećwiczenie wymowy słów, które często na papierze wydają się niezwykle proste w wymowie, jednakże w rzeczywistości sprawiają nie lada kłopot.

 

Filmik z wymową bitch/beach, shit/sheet


Comments

NO!

https://www.youtube.com/watch?v=RVJ-kEAx7Pw

Kiedyś w pracy w Wielkiej

Kiedyś w pracy w Wielkiej Brytanii strasznie zdenerwowała mnie szefowa, prosiła po raz kolejny o jakąś głupotę, no więc zwróciłem się do niej używając słowa CUNT (czyli pizda). Oczywiście jak się możecie domyślić wpadła w szał, ale szybko z tego się wybroniłem mówiąc iż miałem na myśli CAN'T czyli nie mogę. A jako obckrajowiec przecież mogłem się pomylić nie? Więc pamiętajcie o różnicy w wymowie

cunt /kʌnt/
can't /kaːnt/

nikt nie jest doskonaly ;)

nikt nie jest doskonaly ;)

wymowa

Do j.angielskiego daje porady, ale po polsku robi błędy. Jak takiej osobie ufać??

beach (plaża) oraz bitch

beach (plaża) oraz bitch (suka). Pierwszy wyraz wymawiamy używając dźwięku [y], drugi natomiast [i]. no chyba odwrotnie!