Jak skutecznie nauczyć się języka angielskiego w domu?

Warto systematycznie uczyć się języka obcego także w domu, niezależnie od tego, czy uczęszczasz na zajęcia, czy też nie. Im częściej powtarzasz dane zagadnienia, tym lepiej. Uczysz się szybciej, łatwiej zapamiętujesz, jak i zyskujesz większą swobodę w używaniu języka obcego. To sprawia, że nauka często staje się frajdą i daje prawdziwą satysfakcję. Zastanawiasz się, jak zaplanować naukę języka angielskiego w domu? Sprawdź nasze porady! 

Czego chcesz się uczyć? 

Na początek warto sporządzić własną strategię nauki. Zastanów się, czy chcesz uczyć się w domu: czytania, pisania, słownictwa, gramatyki, mówienia i słuchania, czy może skupić na niektórych tych elementach? Do tego dostosuj materiały, z których będziesz korzystać. Bardzo często na zajęciach językowych uczysz się słuchania i mówienia, a w domu skupiasz na zapamiętywaniu słownictwa, powtarzaniu gramatyki, pisaniu i czytaniu. Nie da się ukryć, że są to umiejętności, których możesz uczyć się samodzielnie w domu. 

Kiedy będziesz się uczyć? 

Zamiast kilkugodzinnych zrywów, warto zaplanować na naukę czas kilka razy w tygodniu. Wtedy na bieżąco będziesz powtarzać aktualny materiał, jak i uczyć się nowych rzeczy. W nauce języka niezwykle ważna jest systematyczność. Im częściej coś powtarzasz, tym lepiej. Co więcej, sesje nauki języka nie muszą być przesadnie długie. Poświęć na to tyle czasu, ile w danym momencie możesz. Masz 10 minut? Szybko przypomnij sobie słówka. Masz 20 minut? Przeczytaj krótki tekst albo rozwiąż kilka ćwiczeń gramatycznych. Możesz poświęcić godzinę? Zrób jedno zagadnienie z podręcznika i przypomnij sobie to, co ostatnio miałeś na zajęciach. 

Ważne, byś nie rezygnował z nauki, gdy masz mało czasu. Wykorzystuj go najlepiej, jak możesz, a szybko zobaczysz, że ciągle się uczysz i nawet takie kilka minut parę razy w tygodniu przynosi naprawdę świetne efekty. Zaplanuj sobie chwilę na naukę kilka razy w tygodniu i się tego trzymaj. Dzięki temu łatwiej będzie Ci się zmotywować do działania i nie zapomnieć o powtórkach językowych. 

Materiały do nauki 

Podstawowymi materiałami są książki do nauki angielskiego. Dobrym pomysłem jest dokładne zapoznanie się z ich ofertą, bo coś dla siebie znajdą zarówno ci, którzy chcą uczyć się słówek, gramatyki, czytania, pisania, czy mówienia. Warto wybrać taki podręcznik, z którym praca będzie po prostu przyjemna. Dzięki temu chętniej będziesz zabierał się do nauki, nawet tych trudniejszych zagadnień. 

Nauka słówek 

Zastanów się, jakie materiały do nauki będą Ci niezbędne? Jeśli planujesz powtarzanie słówek i naukę nowych, to z pewnością przydadzą Ci się fiszki, a także aplikacje na telefon, dzięki którym szybko sprawdzisz, które słówka już pamiętasz, a jakich warto jeszcze się pouczyć. 

Gramatyka 

W domowym zaciszu chcesz oswajać się z gramatyką? Wybierz podręcznik z ćwiczeniami, najlepiej taki, który ma odpowiedzi do każdego zadania. Dzięki temu nie tylko przećwiczyć konstrukcje językowe, ale przy okazji sprawdzisz, czy nie popełniasz błędów albo szybko się poprawisz, jeśli coś jest nie tak. 

Czytanie

Chcesz więcej czytać po angielsku? W księgarniach dostępnych jest wiele książek po angielsku, wraz ze słowniczkami i omówieniem niektórych trudniejszych słówek. To doskonały sposób, by połączyć rozrywkę z nauką. Podobny efekt osiągniesz oglądając seriale z angielskimi napisami. Osłuchasz się z językiem obcym i w przyszłości będziesz posługiwać się nim swobodniej. 

Pisanie

Do nauki pisania przydadzą Ci się podręczniki, ale także internet. Istnieje wiele stron, na których możesz wymieniać wiadomości z osobami z całego świata, przy okazji ucząc się języka. Co więcej, naukę pisania i czytania możesz połączyć ze swoimi pasjami - wystarczy, że będziesz wyszukiwać informacje na interesujące Cię tematy po angielsku, jak i po angielsku pisać i uczestniczyć w dyskusjach, by szybciej nauczyć się tego języka. 

Nauka języka angielskiego w domu może być prawdziwą przygodą! Warto podejść do tego z optymistycznym nastawieniem, zakupić odpowiednie pomoce naukowe i zadbać, o to by znaleźć czas na naukę kilka razy w tygodniu. Wtedy z pewnością efekty będą szybko widoczne!