Jak nauczyć się języka? 5 skutecznych sposobów.

Znajomość języków obcych może pomóc nam nie tylko w rozwoju kariery zawodowej. Dzięki znajomości języków obcych, szczególnie angielskiego, będziemy mogli sprawnie porozumiewać się na zagranicznych wakacjach czy zrozumiemy publikowane w Internecie obcojęzyczne materiały. Jednak dla wielu z nas nauka języka jest problematyczna ze względu na brak czasu lub motywacji. Jak nauczyć się języka obcego? Poniżej 5 sposobów, które warto wypróbować.

Portale Internetowe

Internet jest nieocenionym źródłem wiedzy. Z łatwością znajdziesz strony internetowe z darmowymi kursami językowymi, dzięki którym poznasz gramatykę oraz nowe słownictwo. Tego rodzaju serwisy często umożliwiają komentowanie swoich materiałów, dzięki czemu możesz zadać pytania uzupełniające i liczyć na odpowiedź zarówno ze strony administratorów portalu jak i innych użytkowników. Wiedza, którą możesz znaleźć na stronach internetowych, może okazać się dobrą alternatywą dla tradycyjnych podręczników.

Aplikacje mobilne

Dobrym rozwiązaniem, aby ułatwić sobie naukę języka i bardziej się do niej zmotywować, jest zainstalowanie jednej z wielu aplikacji mobilnych. Niektóre z nich są bardzo rozbudowane i oferują interaktywne kursy językowe, zawierające również materiały głosowe, pozwalające zapoznać się z prawidłową wymową obcojęzycznych zwrotów a także liczne ćwiczenia utrwalające nowe informacje. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest fakt, że część przydatnych aplikacji wspomagających naukę języków dostępna jest za darmo.

Artykuły i seriale

Jedną z przyjemniejszych metod uczenia się jest czytanie, oglądanie lub słuchanie treści w języku, którego chcemy się nauczyć. Możemy nasz ulubiony serial lub film obejrzeć bez lektora, by osłuchać się z obcym językiem. Możemy również czytać wiadomości z interesujących nas portali w języku, którego się uczymy, tłumacząc jedynie słowa i zwroty, które są dla nas nowe. Pozwoli nam to poszerzyć zakres słownictwa a dzięki osadzeniu nowych wyrażeń w kontekście całego artykułu, łatwiej będzie nam je zapamiętać, niż gdybyśmy uczyli się ich z listy na pamięć.

Zajęcia z native speakerem

Jeżeli decydujemy się na udział w zorganizowanych lekcjach języka, warto upewnić się, że będą one odbywały się z native speakerem. Native speaker jest lektorem, dla którego nauczany język jest językiem ojczystym. Niestety takie zajęcia mogą być dużym wydatkiem. Dobrym rozwiązaniem, by mimo braku gotówki móc zapisać się na lekcje, jest szybka pożyczka. Zwykle niższe wymagania formalne sprawiają, że szybka pożyczka może być łatwiej dostępna niż kredyt w banku.

Wyjazd za granicę

Jedną z najlepszych metod, by nauczyć się języka, jest wyjazd do kraju, w którym się go używa. Obóz językowy lub wyjazd urlopowy mogą być idealna okazją by nauczyć się komunikować w obcym języku i przełamać barierę wstydu. Jednak na takie rozwiązanie niewiele osób może sobie pozwolić ze względów finansowych. W przypadku finansowania takiego wyjazdu również może sprawdzić się szybka pożyczka. Jeżeli jednak nie chcemy by nasza nauka była tak kosztowna, warto poszukać w social mediach nowych, zagranicznych znajomych, z którymi będziemy mogli rozmawiać w języku, którego się uczymy.