Jak efektywnie przyswajać wiedzę?

Uczniowie często mają trudności z przyswojeniem wiedzy zadanej w toku zajęć języka angielskiego przez nauczyciela. Wbrew pozorom nauka języka obcego bazuje w dużym stopniu na zapamiętywaniu tak struktur gramatycznych jak i słownictwa. Problem ten nie występuje gdy język obcy (L2) uczony jest w warunkach naturalnych tzn. w kraju gdzie używany jest jako język ojczysty (L1). Problem zaczyna się gdy kontakt z językiem ograniczony jest do kilku spotkań tygodniowo w szkole. Nie ma mowy wówczas o przyswajaniu wiedzy z języka w sposób naturalny. Na szczęście istnieją metody, które w dużym stopniu ułatwiają naukę szczególnie tak uciążliwej dla uczniów jak nauka słownictwa. Celem artykułu będzie zaprezentowanie zatem sprawdzonych i skutecznych sposobów nauki teoretycznej wiedzy języka obcego.

1. Mind map

Dobrym sposobem na nauczenie się słownictwa należącego do określonej grupy tematycznej jest stworzenie tzw. ‚mind map‚ (pajęczynka). Mapa zawiera zawsze hasło główne tzn. nazwę kategorii, do której należą pozostałe wyrazy. Naszym przykładem niech będzie ‚house’ (dom). Od hasła głównego odchodzić będą podkategorie czyli np. pomieszczenia. Skoro zatem ‚house’ to nasze hasło główne to podkategoriami mogą być ‚kitchen’, ‚hall’, ‚dining room’, ‚bathroom’, ‚bedroom’, ‚living room’ itp. Oczywiście wszystkie te podkategorie zapisujemy na końcach lini odchodzących od hasła głównego czyli ‚house’ (stąd nazwa pajęczynka). Podkategorie można tworzyć dowolnie czyli od nazw pomieszczeń mogą odchodzić nazwy sprzętów lub przedmiotów znajdujących się w każdym z nich. Dla ‚kitchen’ może to być np. lodówka (fridge), microwave oven (kuchenka mikrofalowa). Dla sypialni: bed (łóżko), lamp (lampa) itp. Kolejno można pomyśleć o np. cechach danego przedmiotu lub zastosowaniu. Jak widzimy ‚Mind map’ daje nieograniczone możliwości w tworzeniu skojarzeń. Dużym plusem tej metody jest to, że cały czas widzimy wszystkie słowa (są zapisane na jednej stronie łącząc się ze sobą) co znacznie przyśpiesza zapamiętywanie.

‚Mind map’ powinna być kolorowa, zawierać rysunki lub inne graficzne skojarzenia. Jeśli jakiś słowo kojarzy się z jakimś kolorem należy go użyć np. słowo ‚microwave oven’ będzie napisana srebrnym pisakiem jeśli w domu urządzenie to jest srebrne. Im więcej zmysłów wykorzystamy w nauce tym szybciej zapamiętamy daną grupę słów. Zasada mówi, że im bardziej kolorowa, bogata w skojarzenia mapa tym lepiej.

W kolejnych częściach zaprezentuje inne ciekawe metody nauki języka obcego.

English Academy teacher English Academy teacher jezykangielski.org


Comments

Korzystam z tej metody :)

Korzystam z tej metody :)

Ciekawa metoda musze

Ciekawa metoda musze koniecznie sprobowac

Do tej metody są

Do tej metody są nieprzekonane zwykle osoby, które jej jeszcze nie opanowały do końca. Trening czyni mistrza. Mapy są bardzo pomocne i rozwojowe i można jest stosować praktycznie do wszystkiego. Pomagają zapamiętywać, porządkować informacje, projektować, planować, podejmować decyzje. To dość powszechna metoda stosowana nawet w firmach. Jest wiele szkoleń z tego zakresu, niedawno nawet w firmie mieliśmy trenera mind mappingu, pana Jarosława Mateńskiego z jakimś kursem dla części pracowników.

hmmm.. Co do mind map, to

hmmm.. Co do mind map, to stosuję je, ale narazie wyłączie w nauce geografii, nie wiem dlaczego tak misie jakos uznało. Do slowek robiłam, aczkolwiek kazała nauczycielka raz, a naormalnie to wole je poprostu wkuc, tez daje mi to niezłe efekty.

namnie tylko to

namnie tylko to dziala!!!sposob na piatke:)

gulgula ciekawa jest ta mind

gulgula ciekawa jest ta mind map. Rzeczywiście, przy takiej pajęczynce człowiek wychodzi z podziwu, stwierdzając,że sporo juz wie :) polecam tę metodę

Osobiście nie przepadam za

Osobiście nie przepadam za tą metodą. Jak dla mnie za dużym "bałaganem" są takie mapki ;)

Często korzystam z tej

Często korzystam z tej metody, i to naprawdę działa!

Do tej metody są

Do tej metody są nieprzekonane zwykle osoby, które jej jeszcze nie opanowały do końca. Trening czyni mistrza. Mapy są bardzo pomocne i rozwojowe i można jest stosować praktycznie do wszystkiego. Pomagają zapamiętywać, porządkować informacje, projektować, planować, podejmować decyzje. To dość powszechna metoda stosowana nawet w firmach. Jest wiele szkoleń z tego zakresu, niedawno nawet w firmie mieliśmy trenera mind mappingu, pana Jarosława Mateńskiego z jakimś kursem dla czsści pracowników.