W Polsce co roku organizowane są trzy sesje FCE - o okolicach czerwca, marca i grudnia. Zapis na egzaminy odbywają się ze znacznym wyprzedzeniem, tj. na sesję letnią - na przełomie lutego i marca, na sesję wiosenną w styczniu a na sesję zimową na przełomie września i października.
Egzamin FCE składa się z 5 części, zwanych z angielskiego - Papers:
* Reading - Czytanie czas trwania: 1 godz. 15 min punktacja: 40 punktów Pierwsza część ta składa się z czterech zadań, którymi mogą być: wybór jednej odpowiedzi z kilku możliwości (multiple choice), dopasowywanie właściwej odpowiedzi (multiple matching) oraz wypełnianie luk w tekście brakującymi zdaniami lub paragrafami (gap filling). Teksty do poszczególnych zadań zawierają ok. 350 - 700 słów. Wykorzystywane są głównie materiały o charakterze opisowym i narracyjnym, materiały informacyjne, opinie i komentarze, poradniki, eseje i artykuły prasowe.
* Writing - Pisanie czas trwania: 1 godz. 20 min punktacja: 40 punktów Pisanie składa się z dwóch części. W pierwszej z nich, osoba zdająca wykonuje jedno (lub więcej) z obowiązkowych zadań, w drugiej musi wybrać jeden z czterech proponowanych tematów wypracowań, składających się z nie więcej niż 180 słów. Materiały wukorzystane do poszczególnych zadań to: listy urzędowe i prywatne, notatki, raporty, instrukcje, wskazówki, recenzje i artykuły prasowe. Jedno z zadań do wyboru w drugiej części jest zadaniem opartym na podanej liście lektur (lista lektur jest NIEOBOWIĄZKOWA).
* Use of English - Zastosowanie struktur językowych czas trwania: 1 godz. 15 min punktacja: 40 punktów Uznawany przez cześć zdających za jeden z trudniejszych etapów egzaminu - use of English - składa się z 5 części. W skład zadań wchodzą: uzupełnianie luk w tekście jedną z podanych możliwości (multiple choice lexical cloze), uzupełnianie luk w tekście odpowiedziami własnymi (open structural cloze), transformacja zdań (key word transformations), korekta błędów (error correction) oraz słowotwórstwo (word formation).
* Listening - Słuchanie czas trwania: ok. 40 min punktacja: 40 punktów Słuchanie składa się z 4 części. Wszystkie teksty odtwarzane są dwukrotnie. Zadania obejmują wypełnianie formularza, robienie notatek, uzupełnianie zdań, wybór prawidłowej odpowiedzi z kilku możliwości (multiple choice) lub dopasowanie prawidłowej odpowiedzi (multiple matching) Używane są tu następujące rodzaje tekstów: wiadomości przekazywane telefonicznie, audycje radiowe, wykłady, komunikaty, przemówienia, itp. Nagrania prezentują różne odmiany akcentów angielskich.
* Speaking - Mówienie czas trwania: ok. 14 min punktacja: 40 punktów Zazwyczaj część ustną kandydaci zdają w parach i są oceniani przez dwóch egzaminatorów. Składa się ona z czterech części. W części pierwszej kandydaci rozmawiają ze sobą o swojej rodzinie, szkole lub pracy, zainteresowaniach, planach na przyszłość itp. W części drugiej każdy z kandydatów porównuje otrzymany zestaw fotografii. W części trzeciej kandydaci wykonują zadanie wspólnie a w ostatniej prowadzą dyskusję z egzaminatorem na zadany temat. Część ustna egzaminu FCE jest oceniana zawsze przez wykwalifikowanych egzaminatorów, często rodowitych Anglików. Wszystkie pozostałe części są sprawdzane w Cambridge. Czas oczekiwania na wyniki wynosi ponad 2 miesiące od zakończenia sesji egzaminacyjnej. Po ok. 4 tygodniach od otrzymania wyniku kandydaci, którzy zdali egzamin otrzymują certyfikaty University of Cambridge Local Examinations Syndicate
FCE ma trzy oceny pozytywne : A, B i C oraz dwie oceny negatywne : D i E.
Osoba zdająca musi zgromadzić co najmniej 60% punktów aby uzyskać ocenę C. Nie ma ocen za poszczególne części testu. Ocenę końcową określa suma punktów ze wszystkich części.
Poszczególne poziomy:
Więcej informacji na temat egzaminu FCE w języku angielskim znajduje się na stronach:
Na podstawie tych informacji, został opracowany powyższy artykuł. Wyniki z poszczególnych sesji egzaminacyjnych dostępne są na stronie www.britishcouncil.home.pl
Wykaz ośrodków egzaminacyjnych znajdują się na stronie: Wykaz ośrodków egzaminacyjnych w Polsce
Comments
FCE? Polecam
FCE?
Polecam książkę:
Angielski-korepetycje 2, Andrzej Michalski
Dużo praktyki i bardzo dobrze objaśniona gramatyka.
Książka jest obecnie dostępna prawdopodobnie jedynie przez allegro.
Angielski-korepetycje 2 mam
Angielski-korepetycje 2 mam od grudnia.
Jest super.
Też polecam.
ciągle stare informacje .
ciągle stare informacje . czekamy z niecierpliwością na nowości
admin: 10/08/09 - updated ;)
uaktualnienie by się tak
uaktualnienie by się tak przydało :)