Angielski w 10 minut (2) - Hat trick

Kibicowaliśmy za Lechem i gwiazdą meczu na pewno byli polscy kibice, bo angielski komentator co chwilę o nich mówił, a telewizja też często ich pokazywała. Byli super: głośni, ale kulturalni, skoordynowani, dali dobre widowisko.

Ale wynik jest, jaki jest i pan o nazwisku Adebayor strzelił aż trzy gole dla Man City. Po angielsku nazywa się to hat trick (sztuczka z hapeluszem). Termin pochodzi z gry w krykieta, gdy zawodnik wyeliminuje trzech batsmanów trzema kolejnymi rzutami. Pierwszy hat trick w 1879, jeżeli to kogoś interesuje.

Etymologia?

Podobno po uzyskaniu takiego wyniku zawodnik otrzymywał kapelusz w nagrodę. Inna wersja jest taka, że po takim wyniku wśród publiczności podawano kapelusz zbierając datki na nagrodę dla tego gracza. Może też to być po prostu aluzja do sztuczki magika w cyrku – gdy wyciąga on królika z kapelusza.

Ale oczywiście termin hat trick jest obecnie bardziej znany w futbolu: jeden zawodnik strzela trzy gole podczas jednego meczu.

Popatrzmy na takie zdanie:

A perfect hat trick is when a player scores one goal with his right foot, one with his left foot and one is a header.

Perfekcyjny „hat trik” to taki, gdy zawodnik strzeli jednego gola prawą nogą, jednego nogą lewą, a jeden to główka. 

Gwarantuję, że po przeczytaniu tego zdania i powtórzeniu go ze dwa razy uczący się zapamięta to na całe życie. Dlaczego? Bo jest tu ciąg logiczny, można też wystawić najpierw do przodu prawą nogę, potem lewą, a na końcu dotknąć się w głowę! Wszystko to sprzyja zapamiętywaniu! Osobom, które robią długie listy „słówek” - pod rozwagę! Bo najlepiej uczyć się ciągów logicznych.