Angielski dla przedszkolaków – jak uczyć małe dzieci angielskiego?

Angielski w przedszkolu to obecnie praktycznie standard. Jeśli Twoje dziecko chodzi do jednej z takich placówek, nie zaszkodzi, jeśli będziesz je dodatkowo wspierał w nauce. Pamiętaj, że systematyczność to w przypadku nauki języków klucz do sukcesu. Małe dzieci mają olbrzymi potencjał jeśli chodzi o edukację w zakresie języków. Dlatego warto wykorzystać ten moment, by zbudować solidne podwaliny pod dalszy rozwój. Jeżeli na wczesnym etapie maluch pozna różne konstrukcje, rozbuduje słownictwo i zacznie mówić bez stresu – są spore szanse, że w przyszłości opanuje angielski do perfekcji! A w liceum będzie mogło skupić się na nauce np. niemieckiego, hiszpańskiego a może nawet chińskiego!

 

Jak wspierać przedszkolaka w nauce angielskiego?

Najważniejszą zasadą przy nauce dzieci jest to, aby sprawić, by mali uczniowie nie nudzili się i nie stresowali. Dlatego warto wprowadzać różnego rodzaju zabawy. Doskonałym pomysłem są wszelkiego rodzaju piosenki czy wierszyki. Możesz korzystać z tych popularnych, np. z animacji. Lub pomóc sobie, szukając inspiracji na YouTubie. Możecie wspólnie śpiewać ulubione utwory np. w czasie spacerów lub przygotowywania posiłków. Zachęcaj dziecko do mówienia po angielsku, nawet jeśli popełnia błędy. Jeśli osłucha się z językiem, zacznie rozumieć coraz więcej, a na poprawę błędów przyjdzie czas.

Dobrym sposobem jest wprowadzenie angielskich zabaw – np. w wisielca czy kalambury. Jeśli dziecko zna już trochę słówek, pobawcie się w popularną grę “co widzę”. To doskonały sposób na spędzenie długich godzin w podróży.

Naukę angielskiego dla przedszkolaków możesz wprowadzić do codziennych czynności. Ustalcie, że np. sobotnie popołudnie jest dniem angielskiego. Jeśli znasz język – staraj się mówić do pociechy nie po polsku, a właśnie po angielsku. Możecie urządzać różnego rodzaju konkursy. Aby zachęcić dziecko do nauki, możecie ćwiczenia kończyć słodkim przysmakiem.

Jeżeli brakuje Ci czasu, pomysłów lub nie znasz angielskiego – warto skorzystać z profesjonalnej  pomocy. Doskonale sprawdzi się szkoła online, w której możesz dowolnie wybierać terminy lekcji, a lektorami są native speakerzy z doświadczeniem w nauce dzieci. Takim miejscem jest np. szkoła Novakid. Dzieci uczą się tam poprzez zabawę, co przynosi rewelacyjne rezultaty!

 

Angielski dla przedszkolaków – jakich błędów unikać

Dzieci mają niezwykle plastyczne umysły, rozwijają się bardzo szybko i łapią w mig to, co nam zajmuje o wiele dłużej. Trzeba być z tym jednak wyjątkowo ostrożnym! O trwałe przyswojenie negatywnych wzorców wcale nie jest trudno. Najmłodsi mogą bardzo łatwo zniechęcić się do nauki. Dlatego warto pamiętać, by nie popełniać błędów:

  • nie krzycz na dziecko i nie karz go, jeśli czegoś nie pamięta lub nie wie. Niestety, czasami musimy powtórzyć tę samą rzecz kilka razy. Finalnie maluch zapamięta słówko czy zasadę. Jeśli jednak poczuje się zawstydzony lub zasmucisz go swoją reakcją, może się speszyć i wycofać.
  • nie wymagaj idealnych ocen – najlepiej zrezygnuj z nich w ogóle. Nie każde dziecko musi być geniuszem. Liczą się chęci! Jeśli Twoje dziecko się stara, ale mu nie wychodzi – poszukajcie razem rozwiązania. Może warto skorzystać z dodatkowych lekcji?
  • nie karz dziecku spędzać wielu godzin nad książkami. Maluchy mają o wiele krótszy czas koncentracji, szybko się rozpraszają i zwyczajnie nie umieją zmusić się do czytania przez wiele godzin. Wprowadzając do nauki elementy zabawy, pokazujesz dziecku, że edukacja to nie przykry obowiązek, a szansa na ciekawie spędzony czas.