#13 korzyści z nauki języka obcego online

Polacy cenią znajomość języków obcych

Jak pokazuje najnowszy raport English Proficiency Index, pod względem biegłej znajomości języka angielskiego, Polacy plasują się dosyć wysoko w światowym rankingu. W 2022 roku zajęliśmy miejsce trzynaste, choć to spadek - zdarzało nam się zajmować już wyższe pozycje. Co to oznacza? Zdajemy sobie sprawę, jak ważną kwestią jest sprawne posługiwanie się językiem obcym. Chyba jeszcze mocniej doświadczyliśmy tego w pandemii, gdy praca zdalna stała się codziennością, a firmy otworzyły się w związku z tym jeszcze mocniej na międzynarodową współpracę.

Badania TNS Polska wykazały, że zdecydowanie najczęściej językiem obcym posługują się ludzie młodzi, którzy stawiają na znajomość angielskiego, francuskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. A co sprawia, że nie wszyscy chcą się uczyć języków? Przyczyny są często bardzo prozaiczne: brak czasu, niechęć do dojazdów, obawa przed wysokimi kosztami. Co ciekawe o wiele chętniej niż samych siebie na zajęcia zapisujemy nawet bardzo małe dzieci, bo to dla nich świetny start, a mózg malucha jest szczególnie podatny na wchłanianie słownictwa i wiedzy.

Załącznik:
adobestock_332228671.jpg

O tym, jak wiele zalet ma znajomość przynajmniej jednego języka obcego nie trzeba nikogo przekonywać. Obecnie to umiejętność wymagana na wiele stanowisk, a każdy uczeń szkoły średniej musi podejść do matury z wybranego języka. Jak więc zdobywać wiedzę i jednocześnie oszczędzać czas? Odpowiedzią jest nauka online, która - jak pokazują raporty [3] - na świecie staje się niezwykle popularna i już na stałe weszła do oferty szkół i uniwersytetów.

Dlaczego warto uczyć się języków obcych online?

#1 To bardzo wygodna forma nauki

Przede wszystkim: skrojona pod potrzeby ucznia. Przykładowo, w szkole językowej online https://tele-nauka.pl najpierw przechodzi się jedne, testowe zajęcia. Wszystko po to, by określić poziom językowy danej osoby i zapoznać ją z platformą. To pozwala dobrać później najlepszą formę zajęć: w grupie lub indywidualnie.

Osoba, która chce zacząć kurs może także pomyśleć o celu, jaki chce osiągnąć. To może być matura, egzamin na studiach, nauka kreatywnego pisania, szlifowanie języka na rozmowy rekrutacyjne itp. Dzięki temu nauka będzie efektywna i pozwoli osiągnąć sukces.

#2 Nauka języka online daje możliwość współpracy z najlepszymi

Szkoła językowa może zatrudnić najlepszych nauczycieli i native speakerów, bo kilometry nie mają tu żadnego znaczenia. To dzięki temu uczeń ma szansę wybierać spośród szerokiej kadry profesjonalistów, a ci mogą połączyć się z dowolnego miejsca na świecie. Szerokość geograficzna przestaje stanowić barierę!

#3 Lekcja online może się odbyć wszędzie i niemal w każdych warunkach

Jedynym warunkiem będzie dostęp do sieci, a cała reszta to już kwestia wygody i preferencji. Uczniowie mogą łączyć się z domu, biura, z ulubionej kawiarni, stołówki na uczelni. To oni decydują, jakie warunki im odpowiadają.

Załącznik:
adobestock_159155469.jpg

Lekcje online języka obcego pozwalają również na pełną mobilność. Można je „zabrać“ ze sobą w służbową delegację, na wakacje, w dłuższą podróż. Przeprowadzając się do nowej dzielnicy, miasta, czy nawet kraju - nie trzeba zawieszać nauki. To daje ogromną swobodę!

#4 Nauka online jest bardzo elastyczna

Co oznacza, że lekcje łatwiej jest dostosować do napiętego grafiku. Wystarczy odpalić urządzenie o odpowiedniej porze i już z powodzeniem uczestniczy się w zajęciach.

#5 Lekcje online to oszczędność czasu

Nie trzeba wsiadać w samochód lub inny środek lokomocji, przejeżdżać pół miasta, ani stać w korku. A to naprawdę spora oszczędność czasu, który możemy wykorzystać na naukę nowych słówek lub po prostu odpoczynek. Jesienią i zimą, kiedy aura na zewnątrz nie zachęca do wychodzenia, możliwość odbycia lekcji w domowym zaciszu cieszy jeszcze bardziej.

#6 Uczenie się języka obcego przez Internet nikogo nie wyklucza

Osoby z niepełnosprawnościami, z problemem w poruszaniu się, osoby w małych miejscowościach, gdzie zdarzają się wykluczenia komunikacyjne, osoby, które z różnych przyczyn nie mogą wyjść z domu - dla nich wszystkich nauka online jest jak najbardziej dostępna. Każdy ma szansę się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności.

#7 Nauka online zwiększa pewność siebie

Nie każdy lubi uczyć się języka obcego w grupie lub twarzą w twarz z nauczycielem. Dla wielu osób możliwość zachowania dystansu jest ważna i buduje poczucie bezpieczeństwa. W szkole online można z tego skorzystać, zmniejszyć stres, a przez to chętniej odzywać się na zajęciach, konwersować, odpowiadać na pytania.

#8 Podczas nauki można korzystać z różnych zasobów

W tradycyjnym modelu nauki korzystanie z Internetu w czasie zajęć nie zawsze jest możliwe. Tymczasem przeglądarka to kopalnia materiałów, obrazów, podcastów, słowników, które mogą cię wesprzeć w czasie lekcji. Mądre korzystanie z sieci bardzo się opłaca!

#9 Łatwiej komunikować się z nauczycielem

Narzędzia online dają możliwość jeszcze łatwiejszej komunikacji z native speakerem, czy nauczycielem. W zależności od szkoły, uczeń może rozmawiać także na czacie, komunikatorze, czy wysłać maila. To pozwala na większą swobodę i naukę we własnym tempie, gdzie wszystkie wątpliwości zostają rozwiane.

#10 Nauka języka online pozwala myśleć bardziej krytycznie

Zapisując się do szkoły językowej online uczeń od samego początku wykazuje dużą motywację i samodzielność. Musi sam zorganizować czas na pracę i naukę w domowym środowisku, a to świetnie kreuje krytyczne myślenie - które oznacza trzeźwą i szybką ocenę problemów, rozwiązywanie ich, a przede wszystkim, większy nacisk na komunikację. A ta w przypadku języka obcego jest kluczowa.

#11 Atrakcyjna metoda nauki

Szkoły językowe online stawiają na nowoczesne metody, które w nauce języków online dają świetne efekty. Metoda komunikatywna pozwala uczniowi na szybkie przełamanie bariery językowej i coraz swobodniejsze rozmawianie i słuchanie.

#12 Nauka języka online może być przyjaźniejsza dla budżetu

Nie ma tu opłat rejestracyjnych, a cenniki są często bardziej atrakcyjne niż w przypadku szkół stacjonarnych. Tymczasem zdobyta wiedza będzie równie cenna, a sprawdzone i zaaprobowane przez profesjonalistów sposoby na przekazywanie umiejętności na pewno zaprocentują.

Załącznik:
adobestock_392700319.jpg

#13 Uczeń zyskuje możliwość ustalania priorytetów

Pisaliśmy we wstępie, że umiejętność posługiwania się językiem obcym jest bezcenna - a więc tym samym urasta do rangi priorytetu. Nie warto odpuszczać zajęć, spóźniać się, przychodzić nieprzygotowanym. Osoba, która uczy się online, musi sama ustalić grafik dnia, zorganizować czas na naukę, a także aktywnie korzystać z zajęć. To daje większą radość z efektów, na które zapracowaliśmy samodzielnie. Wysiłek się opłaca!

Szkoła językowa online to zawsze korzyść

Nie każdy potrafi skupić się w klasie, w otoczeniu innych. To jeden z powodów, dla których nauka języka obcego w liceum czy technikum nie zawsze jest efektywna, a uczniowie nie potrafią opanować materiału.

Nauczanie online to inne warunki, dużo większy komfort, możliwość korzystania z nowoczesnej platformy, a przede wszystkim - brak przymusu. Nauka dla własnej korzyści, w wybranym przez siebie miejscu daje poczucie satysfakcji i staje się po prostu frajdą, rodzajem bonusu. Będzie także nieocenionym wsparciem, gdy uczniowie muszą mierzyć się z ważnymi egzaminami.

Warto wybrać coś dla siebie, przetestować. Polecamy również podjąć naukę języka, którego nie mieliście w szkole - dla siebie, dla przyjemności, dla rozwijania wielu różnych obszarów i treningu mózgu.

Źródła:

[1] EF EPI EF English Proficiency Index A Ranking of 111 Countries and Regions by English Skills, 2022.

[2] Jakie języki obce znają Polacy?, Dziennik Gazeta Prawna, wydanie online.

[3] Jordan Friedman, Sarah Wood, Discover 15 Current Online Learning Trends Experts say the coronavirus pandemic caused emerging trends in online education to accelerate, usnews.com.